Buradasınız

Çin'de "ABD'nin Küresel Gözetim Kaydı" raporu yayımlandı

Yönetici tarafından Sa, 2014-06-10 12:31 tarihinde gönderildi

Cin'de internet ve enformasyon alanında faaliyet gösteren İnternet Medya Araştırmaları Merkezi, "ABD'nin Küresel Gözetim Kaydı" adlı bir rapor hazırlayarak doğrudan Çin'e karşı gizli faaliyetlerin yürütüldüğünü açıkladı.

Raporda, eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) sistem analisti Edward Snowden tarafından ortaya çıkarılan ve Çin'in de aralarında bulunduğu birçok ülkede izleme faaliyetinin olduğu yönündeki iddialara yer verilerek Çin'in çeşitli devlet kurumları tarafından birkaç aydır yürütülen soruşturma neticesinde, "Çin'e yöneltilen gözetim faaliyetlerinin varlığının" doğrulandığı ifade edildi.

"ABD gizli gözetiminin ana hedefinin Çin olduğu" savunulan raporda, Washington'ın Çinli liderleri, bilimsel kuruluşları, üniversiteleri ve çeşitli kuruluşları gizlice dinlediği öne sürüldü. Raporda ayrıca, ABD'nin bilgisayar oyunlarındaki verileri aldığı, sohbet odalarındaki yazılımları da casusluk operasyonları için kullandığı iddia edildi.

Snowden'ın uluslararası basına sızdırdığı bilgilere de yer verilen raporda, ABD'nin 2009 Ocak ayından bu yana Çin'in bilişim devi "Huawei" şirketi çalışanlarının maillerini topladığı belirtildi.

ABD'nin siyasi, ekonomik, askeri ve teknolojik hegomonyasının sağladığı avantajla müttefikleri dahil dünya genelinde casusluk faaliyeti yürüttüğü öne sürülen raporda, ABD'nin izleme programı PRISM eleştirildi. Raporda, PRISM'in ortaya çıkmasıyla ABD'nin internet tarihinin en geniş kapsamlı, masraflı ve uzun vadeli gözetim işlemini yürüttüğü kaydedildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin izleme faaliyetlerine ilişkin açıklama yapması gerektiği vurgulanan raporda, bu faaliyetlerin durdurulması, küresel siber ortamda stres ve düşmanlık oluşturmaktan kaçınılması çağrısı yer alıyor. Raporda ayrıca, ABD'nin dinleme faaliyetlerinin, uluslararası hukuka aykırı olduğu vurgulandı.