Buradasınız

Çinli hackerların F-35 Projesine ilişkin elde ettiği belgeler 50 terabayt büyüklüğünde

Yönetici tarafından Per, 2015-01-22 17:54 tarihinde gönderildi

Eski NSA çalışanı Edward Snowden, 2007 yılında Çinli hackerlar tarafında ele geçirilen F-35 Joint Strike Fighter savaş uçağı planlarının boyutunun 50 terabayt olduğunu açıkladı.

Daha önce planların boyutu "birkaç terabayt" olarak açıklanmıştı. Ancak Der Spiegel tarafından yayımlanan yeni belgelere göre, bu boyut 50 terabayt.

Ele geçirilen verilerde, F-35 jetinin ayrıntılı motor şemaları ve radar tasarımları da yer alıyor. Edward Snowden’in yaptığı açıklamalar ABD dahil F-35 proje ortağı olan tüm ülkeleri zor durumda bıraktı. Özellikle 100 adet F-35 siparişi veren Avustralya Savunma Bakanlığı durumu ulusal güvenlik açısında ciddi bir ihlal olarak görmekte.

Alman Der Spiegel’e konuşan Edward Snowden artık F-35’in iddia edildiği gibi 2030’a kadar en üstün ve en gizli uçak olmadığını açıkladı. Özellikle uçağın motor şemasının, radarlarının, hedefe kilitlenme ve radara yakalanmama bilgilerinin Çinlilerin elinde olduğunu ve kaçırdıkları bilgiler sayesinde sadece kendi 5. nesil savaş uçaklarını üretmekle kalmayıp F-35’lerin dost-düşman uçak tanımlama programına de müdahe ettiklerini açıklayan Snowden’in sözleri gündemde bomba etkisi yaptı.

Sızan verilerde, yalnızca F-35 planları bulunmdaığı, Pentagon'un, aynı zamanda, aralarında AEGIS Balistik Füze Savunma Sistemi, Littoral Savaş Gemisi tasarımlarının da bulunduğu gelişmiş silah sistemleri de deşifre olmuştu.