Buradasınız

ABD Hava Kuvvetleri savaş uçaklarına siber saldırı yeteneği kazandırıyor

Yönetici tarafından Per, 2015-10-01 05:17 tarihinde gönderildi

ABD Hava Kuvvetleri'nden General Burke Wilson tarafından yapılan açıklamada, düşman hatlarının üzerinde gezinecek savaş uçaklarıyla düşmanlarının bilgisayar ağlarına havadan saldırmak için çalışmalar yapıldığı belirtildi.

Bu kapamda kullanılan uçak stratejik iletişim olanaklarına sahip olmakla birlikte yabancı ağların komuta kontrol yeteneklerine karşı yetenekler de taşıyor. Böylece hedefin komuta kontrol sistemlerinin iletişimi engelleniyor veya komuta kontrol yetenekleri zayıflatılabiliyor.

Pekçok ülkenin silhalı kuvvetleri İnternetten yalıtılmış kapalı bilgisayar ağlarıyla kritik faaliyetlerini sürdürüyor, ancak General Wilsen söz konusu uçak ile yapılan denemelerde, İnternetten yalıtılmış kapalı devre bilgisayar ağlarına da sızmayı başardıklarını duyurdu.

Bu haber yakın geçmişte Hacking Team adlı İtalyan firmasının hacklenmesi ile ortaya çıkan konuları tekrar hatırlattı. Sızan bilgilerden bir kısmı söz konusu firmanın insansız hava araçları aracılığıyla gönderilen Wi-Fi sinyallerini kullanarak bilgisayarlara ve akıllı telefonlara siber saldırı yapabilecek Taktik Ağ Enjektörü (TNI) adlı bir sistem üzerinde çalıştığını gösteriyordu.

Edward Snowden’ın sızdırdığı belgeler sonrasında bazı alanlarda geri adım atılıyormuş gibi görünse de, yakın aralıklarla ortaya çıkan bu iki haberden sonra ABD'nin siber ortamdaki vurucu gücünü farklı boyutlarda artırmaya devam edeceği anlaşılıyor.