Buradasınız

Almanya'da başbakanlığa siber saldırı

Yönetici tarafından Sa, 2014-12-30 05:03 tarihinde gönderildi

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yakın danışmanlarından birini hedef alan bir siber saldırının ortaya çıkarıldığı bildirildi.

Almanyanın "Bild" gazetesinde yer alan habere göre, başbakanlıkta Avrupa politikalarından sorumlu bir danışman, üzerinde çalıştığı konuşma metnini bir USB belleğe kaydederek evindeki bilgisayara aktardı. Daha sonra metni yeniden ofisindeki bilgisayara aktarmak isteyen danışman, virüs uyarısına yol açtı. Bilgi işlem görevlileri tarafından yapılan incelemede, danışmanın USB belleğinde "Regin" adı verilen siber casusluk yazılımı belirlendi. Bunun üzerine başbakanlıkta kritik görevde bulunanların bilgisayarları, güvenlik kontrolünden geçirildi. Başka casusluk yazılımına rastlanmadığı belirtildi.

"Regin" casusluk yazılımı, ekran görüntülerini alabiliyor, bilgisayar donanımının bazı parçalarının uzaktan kumanda edilmesini sağlıyor, şifreleri çalabiliyor, sızdığı sistemlerdeki ağ ve veri trafiğini izliyor, silinmiş verileri yeniden oluşturabiliyor. ABD ve İngiltere istihbarat birimleri tarafından geliştirildiği iddia edilen ve elde ettiği verileri şifreleyip "sahibine" gönderebilen "Regin"in birçok özelliğinin hâlâ keşfedilmemiş olduğu tahmin ediliyor.

Deutsche Welle Türkçe