Buradasınız

Havelsan Siber Güvenlik Alanında Önemli Adımlar Atıyor

Yönetici tarafından Çar, 2016-06-08 03:32 tarihinde gönderildi

Hava Elektronik Sanayi (HAVELSAN) Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay daha önce, "Siber güvenlik alanını kendimize yeni genişleme alanı olarak seçmiş bulunuyoruz. Sadece yatırım yapıyoruz, bunun geri dönüşüyle ilgili bir hesabımız yok. Bu bir milli mesele." demişti.

Bu sözler doğrultusunda Mart 2016'da HAVELSAN'ın Siber Savunma Teknoloji Merkezi'nin (SİSATEM) açılışını görmüştük. Açılış töreninde HAVELSAN'ın siber güvenlikte bir mükemmeliyet merkezi olmayı hedeflediği dile getirilmiş, milli çözümlere ağırlık verileceği belirtilmişti.

Siber güvenlik alanında yazılım güvenliği çok kritik ve geniş bir yer tutuyor. Bu bağlamda, özellikle kritik sistemlerde kaynak kodları (güncellemeleri de dahil) siber güvenlik açısından incelenmiş (ve incelenmiş bu kaynak kodlarından derlenmiş) yazılım ürünlerinin kullanılması çok önemli. Bu bağlamda özellikle kritik sistemlerde yerli yazılım çözümleri ile birlikte açık kaynak kodlu yazlım çözümlerinin veya yabancı menşeli dahi olsa kaynak kodlarını incelemeye açan (ve güncellemeler dahil incelenmiş kaynak kodlarından derlenmiş yazılım sürümlerinin kullanılmasına izin veren) çözümlerin tercih edilmesi büyük önem arz ediyor. Tabii bu incelemelerin düzgün bir şekilde yapılabilmesi için de yeterli sayıda ve yetkin personele ihtiyaç var.

HAVELSAN şimdi de Türkiye'nin siber güvenlik uzmanı açığının kapatılmasına katkıda bulunmak için HAVELSAN Siber Güvenlik Yaz Okullarını faaliyete geçirecek. Bu okullarla öğrencilere gördükleri teorik bilginin sektördeki yansımalarıyla tanışma fırsatı sunulacak.

HAVELSAN'a çalışmalarında başarılar diliyoruz.