Buradasınız

İsrail'in Demir Kubbe'sini inşa eden şirketler 'Çinlilerce haklandı'

Yönetici tarafından Pt, 2014-09-01 14:50 tarihinde gönderildi

BBC, Çinli internet korsanlarının İsrail'in "Demir Kubbe" (füzeleri ve top mermilerini havada durdurup imha edebilen gelişkin bir füzesavar savunma sistemi) adını verdiği füze kalkanı sistemini üreten şirketlerin sitelerini hekleyerek askeri sırları çaldığı haberlerini destekleyen belgelere ulaştığını açıkladı.

Aylarca süren bir süreç içinde çalınan belgeler şu konularda bilgiler içeriyor:

- Arrow III füzeleri
- İnsansız hava araçları ya da yaygın adıyla pilotsuz uçaklar
- Balistik füzeler

CyberESI firması internet korsanlarının bu haklamayı 2011 ile 2012 arasında sekiz ay boyunca sürdürdüklerini ortaya çıkarmış. Çalınan bilgilere bakarak, korsanların Demir Kubbe teknolojisinin peşinde oldukları sonucuna varıyorlar.

Gazze'den atılan roketlerin ciddi sivil can kaybına yol açmasının engellenmesinde bu sistemin büyük rolü olduğu söyleniyor.

Uzman şirket CyberESI tarafından 2013 yılında hazırlanan raporda, "Toplanan veriler siber saldırıların arkasındaki aktörlerin Çinli olabileceğine dair kuvvetli işaretler içeriyor" denildi ve bu şöyle açıklandı:

"Bu varsayım Siber Mühendislik Hizmetlerinin izlediği internet sitelerine geçen yıl boyunca yönelen hekleme faaliyetlerine ve sızdırılan verilerin gittiği IP (internet protokol) adreslerinin coğrafi konumuna dayanmaktadır. Sızdırılan bilgilerin niteliği ve bu şirketlerin faaliyet alanları Çinli internet korsanlarının, İsrail'in Demir Kubbe adlı hava savunma sistemlerinin peşinde olduğuna işaret ediyor."