Buradasınız

Rusya bağlantılı siber korsan grubu "Pawn Storm" Türkiye'yi hedef listesine almış

Yönetici tarafından Cu, 2016-03-11 07:22 tarihinde gönderildi

Güvenlik yazılımları üreticisi Trend Micro'dan Türkiye'nin Rusya bağlantılı siber korsanlık grubu Pawn Storm'un hedefinde olduğuna dair bir rapor geldi. Rapora Paw Storm Türkiye'de TBMM, Başbakanlık Ofisi, Hürriyet gazetesi gibi bir çok hedefe komplike sosyal mühen9dislik saldırıları ile sızma teşebbüsünde bulunmuş durumda ve böylece Türkiye’yi “hedefteki ülkeler” listesine almış durumda.

Daha çok politik amaçlarla eylem yapan Paw Storm grubu, dünya çapında birçok ülkenin hükümet organlarını hedef alıyor. Grubun dünya çapında gerçekleştirdiği önceki eylemlerinde hükümet kanallarının yanı sıra silahlı kuvvetler, basın kuruluşları, gazeteciler ve diplomatları da hedef aldığı biliniyor.

Türkiye’nin Paw Storm’un hedefi olma nedenini özellikle Suriye konusundaki anlaşmazlık ve Rus savaş uçağının Türkiye tarafından düşürülmüş olmasına bağlayan Trend Micro, Şubat ayı içerisinde de bir dizi devlet kurumuna saldırıda bulunulduğuna dikkat çekti.

Pawn Storm daha önceden yaptığı saldırılarda NATO askeri merkezlerini, Beyaz Saray'ı, Polonya hükümetini ve Suriye iç savaşındaki bazı grupları hedef almış bir hacker grubu. Bütün bu hedeflerin ortak noktası ise Rusya hakkında olumsuz söylem veya eylemlerde bulunmaları. Saldırıların da bu söylem ve eylemlerin hemen ardından gerçekleşmiş olması bir başka ilginç nokta.