Buradasınız

Rusya ile ABD arasında siber kökenli kriz

Yönetici tarafından Ct, 2014-08-02 22:08 tarihinde gönderildi

ABD, Rusya Liberal Demokrat Parti milletvekili Valeri Seleznev’in oğlu Roman Seleznev’i dünyanın en sofistike kredi kartı hackerlarından biri olduğu iddiası ile tutukladı. ABD, Rusya vatandaşı Roman Seleznev’i 100 bin kişinin kredi kartı bilgilerini çalarak bankaları 1,1 milyon dolar zarara uğratmakla suçluyor. Maldivler’de gözaltına alınan Seleznev, Amerikan toprağı kabul edilen Guam’a getirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin iki ülke arasındaki anlaşmalara uymadığını ve Rusya vatandaşını kaçırdığını açıkladı. Moskova, Maldivler’den de açıklama bekliyor. Seleznev’in suçlu bulunması durumunda 30 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

Amerikan yargısı “Roman Seleznev’in suçu olduğunu kanıtlayan elimizde çok sayıda delil var” derken, Moskova tutuklanan milletvekili oğlunun suç işleyip işlemediğinden ziyade Seleznev’in üçüncü bir ülkeden ABD tarafından kaçırılmış olmasını protesto ediyor.

İddianamede gösterilen örneklerde Seleznev’in 2009-2010 yılları arasında ABD’nin Seattle şehrinde Broadway Grill restoranı bilgisayarına virüs programyla girerek 32 bin müşterinin kredi kartı bilgilerini çaldığı ifade edildi. Otuz yaşındaki Seleznev'in internet ağında “track2” adıyla bilindiği belirtildi.

Benzer şekilde Washington eyaletinde dört restoran ve New York’ta Latitude Bar and Grill restoranının bilgisayarı da yine Seleznev tarafından hack’lenmiş. Böylece Seleznev, ABD istihbarat birimleri tarafından Maldiv adalarında yakalandığı 5 Temmuz gününe kadar 200 bin civarında kredi kartı bilgisini ele geçirmiş. Bunlardan 140 binini de kredi kartı kara borsasında yaklaşık 2 milyon dolara satmış. Roman Seleznev’in suçu mahkemede kanıtlanırsa kendisini 30 yıla varan hapis cezası bekliyor.

Rus basınına konuşan milletvekili Valeri Seleznev, oğlunun bilgisayar teknolojisini bilmediğini, bir provokasyon ve kumpasla karşı karşıya olduklarını söyledi. Seleznev’e göre oğlu, Rusya’da siyasi sığınma süresini bir yıl daha uzatmak isteyen Edward Snowden’e karşı takas için kullanılacak...