Buradasınız

Nükleer tesislere siber saldırı en büyük korku

Yönetici tarafından Pt, 2014-04-21 11:49 tarihinde gönderildi

Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen "Siber Güvenlik Konferası" için Türkiye'ye gelen Prof. Charles P. Nemeth ve Yrd. Doç. Dr. Maria-Helen Maras (New York Üniversitesi John Jay College of Criminal Justice) Milliyet'e yeni yüzyılın en büyük tehdidi siber suçlar ve siber savaşlarla mücadeleyi anlattı.

Profesör Nemeth, çağımızdaki en büyük kabusun nükleer endüstriye düzenlenecek bir saldırı olduğunu vurgulayarak, “Nükleer silahların sizi dünyadan silebileceğini bildiğiniz halde siber saldırılar konusunda gerekli önlemleri almamanız ve gerekli savunma sistemine sahip olmamanız düşünülemez” dedi. İki uzmanın siber tehditler konusundaki açıklamaları şöyle:

Siber savaş, günümüzdeki silahlı savaşların yerini alacak mı?

C.N: Evet. Geleneksel savaşın yerini zamanla siber savaş alacak. Sadece farklı yöntemler kullanılıyor olacak ama savaşın etkisi yine aynı olacak.

3. Dünya Savaşı bir siber savaş olacak diyebilir miyiz?

C.N: Bence 3. Dünya Savaşı dünyanın sonu olacak. Siber tehditle nükleerin olduğu bir dünyada çıkacak savaştan bahsediyoruz.

Peki en tehlikeli siber tehdit nedir?

C.N: En tehikeli olan, en büyük kabus nükleer endsütri ile askeri endüstriyel komplekslere düzenlenecek siber saldırı. Sonuçları medeniyetleri yok edebilir.

Hükümetler siber saldırıyı önler mi?

C.N: Olası bir siber saldırı durumunda eğer hükümet bunun haberini önceden alırsa ve elinde kanıtlar da varsa bunu engellemek için her şeyi yapma hakkına sahiptir. Fakat burada şöyle bir sorun var ‘tehdidi öngörmek’. Eğer hükümet tehdidi öngöremezse bertaraf da edemez.

Türkiye’de devam etmekte olan birçok davada sanıklar bilgisayarlarından çıkan dosyaların kendilerinden habersiz bilgisayarlarına yüklendiğini savunuyorlar. Bu mümkün mü?

M.M: Tabii ki. Başkasının bilgisayarına dışarıdan dosya yükleyebilirsiniz, zamanlarla oynayabilirsiniz...
C.N: Çok inandırıcı bir savunma.

Peki sanığın bu savunması kanıtlabilir mi? Yani bu dosyaların gerçekten nereden geldiği bulunabilir mi?

M.M: Tabii ki. Geriye takip yöntemi ile nereye bakacağını bildikten sonra bunu tespit edebilirsin. Bir de bilgisayardaki hiçbir şey tamamen silinemez. Silindi denilen dosyalar da mutlaka bir şekilde bulunabilir.

Burcu ÜNAL, İstanbul