Buradasınız

Türkiye'deki servis sağlayıcıları Google DNS'i taklit ediyor

Yönetici tarafından Cu, 2014-04-18 06:45 tarihinde gönderildi

Google’ın yazılım mühendisi Steven Carstensen, ‘zehirleme’ yöntemiyle Türkiye’deki internet servis sağlayıcıları şirketlerinin Google DNS kimliği altında gizlendiklerini iddia etti.

İNTERNET kullanıcılarının Twitter ve YouTube yasağını aşmak için kullandığı Google DNS’lerinin (Alan Adı Sunucusu) Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından engellenmesinden sonra ‘zehirleme’ tartışmaları gündeme geldi. Google’ın resmi bloğundan açıklama yapan şirketin yazılım mühendisi Steven Carstensen, ‘zehirleme’ yöntemiyle Türkiye’deki internet servis sağlayıcıları şirketlerinin Google DNS kimliği altında gizlendiklerini iddia etti.

Google’ın dünya çapında kullanılan ‘8.8.8.8’ ve ‘8.8.4.4’ DNS sunucuları, Türkiye’deki Twitter yasağını aşmak isteyen kullanıcılar arasında da yaygınlaşmıştı. Ancak bu DNS’ler, 22 Mart‘ta engellenmişti. Bu uygulamayla Google DNS’leriyle internete bağlanmak isteyen kullanıcılar, internet servis sağlayıcılar tarafından kendi DNS adreslerine bağlanmasını sağlıyor. Başka bir deyişle kullanıcılar, Google DNS ile internete bağlandığını sanırken, aslında internet servis sağlayıcılar üzerinden internete bağlanıyor. Bu da kullanıcıların izni olmadan internet trafik bilgilerinin izlenebilmesini ve kaydedilmesini sağlıyor.

Haberin tamamı için referanslara bakabilirsiniz.

Kamuya açık diğer DNS servislerinin listeleri:
http://pcsupport.about.com/od/tipstricks/a/free-public-dns-servers.htm
http://wiki.nyr.bz/dns_publicos