Buradasınız

Windows 8 Çin'de yasaklandı!

Yönetici tarafından Pt, 2014-05-26 19:53 tarihinde gönderildi

Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti, kamu kuruluşlarındaki bilgisayarlarda Microsoft’un en son işletim sistemi olan Windows 8'in kullanımını yasakladı ve kendi işletim sistemi üzerinde çalışacağını açıkladı.

Çin Mühendislik Akademisi'nden Ni Guangnan Windows 8'in kendi dahili virüsten korunma (antivirüs) programı kullanıcıların bilgisayarlarını düzenli olarak taramasını kastederek "Bizi izlemek istiyorlarsa Windows 8 buna en uygun sistemdir." dedi ve Windows 8'in teknik altyapısının güvenli olmadığını iddia etti.

Çin, bundan önce Microsoft’un 8 Nisan’dan itibaren destek vermeyi kestiği XP işletim sistemini kullanmaya devam edeceğini söylemişti. Ülkenin kamu kuruluşları içindeki bilgisayarların yaklaşık yüzde 70'inde Windows XP işletim sistemi kullanılıyor.

Microsoft’tan bir sözcü, Çin’in Windows 8'i yasaklaması karşısında şaşırdıklarını dile getirdi ve ekledi: “Kamu ve hükümet çalışanlarına Windows 7 sağlamaya devam edeceğiz. Windows 8'in de geliştirilmesi ve değerlendirmesi alanında kamu kurumlarıyla birlikte çalışacağız.”

Çin hükümeti, bir süredir üzerinde düşündüğü fikri, yani kendine ait Linux tabanlı işletim sistemi üzerine çalışmalar başlatacak. Öncelikle, resmi olarak kullanımı için çalışmalar yapılacak, daha sonra da Çin’deki tüketicileri de buna geçmeye ikna edecek.